لوبیا قرمز

 

لوبیا قرمز، نوعی لوبیا معمولی (Phaseolus vulgaris) و از حبوبات بومی آمریکای مرکزی و مکزیک است. این لوبیا یک محصول غذایی مهم و منبع اصلی گیاهی پروتئین در سراسر جهان است. لوبیا قرمز ریز که در انواع غذاهای سنتی استفاده می شود، معمولاً به خوبی و به راحتی پخته شده و مصرف می شود.

ارزش غذایی لوبیا قرمز ریز به طور عمده از کربوهیدرات و فیبر تشکیل شده است، اما منبع خوبی از پروتئین نیز می باشد. 100 گرم (3.5 اونس) لوبیای پخته شامل موارد زیر است : کالری: 127 آب: 67% پروتئین: 8.7 گرم کربوهیدرات: 22.8 گرم شکر: 0.3 گرم فیبر: 6.4 گرم چربی: 0.5 گرم پروتئین تنها 3.5 اونس (100 گرم) لوبیا پخته شده تقریباً 9 گرم پروتئین دارد که 27 درصد از کل محتوای کالری را تشکیل می دهد. اگرچه کیفیت غذایی پروتئین لوبیا قرمزریز به طور کلی پایین تر از پروتئین حیوانی است، اما یک جایگزین مقرون به صرفه برای بسیاری از افراد است. در واقع، لوبیا یکی از غنی‌ترین منابع گیاهی پروتئین است که گاهی به آن «گوشت انسان های فقیر» می‌گویند.

کربوهیدرات ها لوبیا قرمز ریز عمدتاً از کربوهیدرات‌های نشاسته‌ای تشکیل شده‌ است که تقریباً 72 درصد از کل محتوای کالری را تشکیل می‌دهند. نشاسته عمدتاً از زنجیره های بلند گلوکز به شکل آمیلوز و آمیلوپکتین تشکیل شده است. حبوبات نسبت به سایر منابع غذایی نشاسته دارای نسبت بالای آمیلوز (30-40٪) هستند. به همین دلیل، نشاسته لوبیا یک کربوهیدرات کندهضم است. هضم آن بیشتر طول می کشد و باعث افزایش تدریجی و کمتر قند خون نسبت به سایر نشاسته ها می شود و این باعث می شود لوبیا به خصوص برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مفید باشد. لوبیای قرمز ریز از نظر شاخص گلیسمی (GI) رتبه بسیار پایینی دارد که معیاری است برای اینکه چگونه غذاها بر افزایش قند خون شما بعد از غذا تأثیر می گذارند. در واقع، نشاسته لوبیا نسبت به بسیاری دیگر از غذاهای پر کربوهیدرات، تأثیر مفیدتری بر تعادل قند خون دارد. لوبیا قرمز ریز دارای فیبر بالایی است. آنها حاوی مقادیر قابل توجهی نشاسته مقاوم هستند که ممکن است در مدیریت وزن نقش مهمی داشته باشند. لوبیا قرمز ریز یکی از بهترین منابع پروتئین گیاهی است. آنها همچنین سرشار از فیبرهای سالم هستند که سطح قند خون را تعدیل کرده و سلامت روده بزرگ را بهبود می بخشد.